2017-08-13
 Premier League 
14:30Newcastle United FCNewcastle 0 : 2  Tottenham Hotspur FCTottenham
17:00Manchester United FCMan United 4 : 0  West Ham United FCWest Ham
 Ligue 1 
15:00RC Strasbourg AlsaceRC Strasbourg 3 : 0  Lille OSCLille OSC
17:00Dijon Football Côte d'OrDijon 1 : 4  AS Monaco FCMonaco
21:00En Avant GuingampEA Guingamp 0 : 3  Paris Saint-Germain FCPSG
 MLS 
00:00Toronto FCToronto 4 : 1  Portland TimbersTimbers
01:30Columbus Crew SCColumbus Crew 3 : 1  Chicago Fire SCChicago Fire
01:30New York Red BullsNew York RB 3 : 1  Orlando City SCOrlando City
02:00New England RevolutionNew England 1 : 0  Vancouver Whitecaps FCWhitecaps
02:00Philadelphia UnionPhiladelphia 0 : 3  Montreal Impact FCMontr Impact
02:00FC DallasFC Dallas 0 : 0  Colorado Rapids SCColorado
03:00Houston DynamoHouston Dynamo 3 : 0  San Jose EarthquakesSJ Earthquakes
05:00Los Angeles GalaxyLA Galaxy 0 : 2  New York City FCNew York City
 RFPL 
10:00FK SKA-KhabarovskSKA-Khabarovsk 1 : 1  FK Rubin KazanRubin Kazan
16:30FK Lokomotiv MoskvaLok Moskva 0 : 2  FK TosnoTosno
19:00FK Zenit Sankt-PetersburgZenit 4 : 0  RFK Akhmat GroznyAkhmat Grozny
19:00FK KrasnodarFK Krasnodar 1 : 1  FK Amkar PermAmkar Perm
 Eredivisie 
12:30PEC ZwolleZwolle 4 : 2  SV Roda JCRoda JC
14:30Feyenoord RotterdamFeyenoord 2 : 1  FC Twente '65Twente
14:30Willem II TilburgWillem II 1 : 2  SBV ExcelsiorExcelsior
16:45FC GroningenGroningen 3 : 3  SC HeerenveenHeerenveen
 Supercoppa 
20:45Juventus FCJuventus 2 : 3  SS LazioLazio
 Primeira Liga 
17:00FC Paços de FerreiraPaços Ferreira 2 : 2  CD AvesAves
19:00Sporting Clube de BragaSC Braga 2 : 1  Portimonense SCPortimonense
21:15CD TondelaCD Tondela 0 : 1  FC PortoPorto
 Série A 
00:00EC VitóriaVitória 0 : 1  Avaí FCAvaí
16:00São Paulo FCSão Paulo 3 : 2  Cruzeiro ECCruzeiro
21:00CR Vasco da GamaVasco da Gama 1 : 1  SE PalmeirasPalmeiras
21:00CA MineiroMineiro 2 : 0  CR FlamengoFlamengo
21:00SC RecifeRecife 0 : 0  AA Ponte PretaPonte Preta
 Liga MX 
00:00Querétaro FCQuerétaro 2 : 1  CA Monarcas MoreliaMonarcas
00:00Cruz Azul FCCruz Azul FC 0 : 0  Deportivo Toluca FCToluca
02:00CF MonterreyMonterrey 4 : 1  CD GuadalajaraGuadalajara
02:06CF PachucaPachuca 2 : 1  Tigres de la UANLTigres UANL
04:00Club NecaxaClub Necaxa 0 : 3  Club León FCClub León
19:00Pumas de la UNAMPumas UNAM 2 : 0  Lobos de la BUAPLobos BUAP
 Süper Lig 
19:00Yeni Malatyaspor SKY. Malatyaspor 3 : 1  Osmanlıspor FKOsmanlıspor
19:00Trabzonspor KTrabzonspor 2 : 1  Atiker Konyaspor KKonyaspor
20:45Beşiktaş JKBeşiktaş 2 : 0  Antalyaspor PFTAntalyaspor
 Chinese Super League 
09:30Guizhou Hengfeng Zhicheng FCGuizhou HZ 2 : 0  Guangzhou R&F FCGuangzhou R&F
10:00Changchun Yatai FCChangchun 1 : 1  Yanbian Funde FCYanbian Fude
13:35Guangzhou Evergrande Taobao FCGuangzhou Ev 2 : 1  Henan Jianye FCHenan Jianye
13:35Beijing Sinobo Guoan FCBeijing Guoan 4 : 0  Liaoning Hongyun FCLiaoning
13:35Shanghai SIPG FCShanghai SIPG 3 : 2  Chongqing Dangdai Lifan FCChongqing
 Championship 
14:30Norwich City FCNorwich 1 : 3  Sunderland AFCSunderland
 Supercopa de España 
22:00FC BarcelonaBarcelona 1 : 3  Real Madrid CFReal Madrid
 Tippeligaen 
18:00Aalesunds FKAalesunds FK 1 : 1  Viking FKViking
18:00SK BrannBrann 2 : 0  Odds BKOdds BK
18:00FK HaugesundFK Haugesund 2 : 2  Stabæk FotballStabæk IF
18:00Kristiansund BKKristiansund 2 : 2  Sarpsborg 08 FFSarpsborg 08
20:00Strømsgodset IFStrømsgodset 3 : 1  Lillestrøm SKLillestrøm
 Bundesliga 
16:30FC FLYERALARM Admira WackerAdmira Wacker 3 : 1  SK Rapid WienRapid Wien
 Allsvenskan 
15:00Hammarby IFHammarby 2 : 2  Östersunds FKÖstersunds FK
15:00AIK FotbollAIK Fotboll 1 : 1  AFC UnitedAFC Eskilstuna
17:30Jönköpings Södra IFJönköpings 1 : 2  Örebro SKÖrebro SK
17:30IFK NorrköpingIFK Norrköping 0 : 1  Djurgårdens IFDjurgården
 J. League 
06:00Hokkaido Consadole Sapporo 1 : 1  Ventforet KofuVentforet Kofu
11:00Shimizu S-PulseShimizu SP 1 : 4  Kashiwa ReysolKashiwa Reysol
11:30Gamba OsakaGamba Osaka 0 : 2  Júbilo IwataJúbilo Iwata
12:00Vegalta SendaiVegalta Sendai 1 : 0  Sanfrecce HiroshimaSanfrecce
12:00Omiya ArdijaOmiya Ardija 1 : 0  Albirex NiigataAlbirex
12:00FC TokyoFC Tokyo 1 : 0  Vissel KobeVissel Kobe
12:00Kawasaki FrontaleKawasaki Fron 3 : 1  Kashima AntlersKashima
12:00Yokohama F·MarinosF·Marinos 1 : 0  Sagan Tosu FCSagan Tosu
 Primera División 
00:00CD Universidad CatólicaUniv Católica 1 : 1  CD Everton de Vina del Mar
17:00CD San Luis de QuillotaSan Luis 2 : 0  CF Universidad de ChileUniv Chile
20:30CD Universidad de ConcepciónU Concepción 0 : 0  CD AntofagastaAntofagasta
23:00CD Audax Italiano de la FloridaAudax Italiano 1 : 3  CD IquiqueIquique
 Veikkausliiga 
16:00FC JJK JyväskyläJJK Jyväskylä 2 : 1  PS Kemi KingsKemi Kings
 Superliga 
13:00FC MidtjyllandMidtjylland 4 : 3  FC NordsjællandNordsjælland
16:00Randers FCRanders FC 0 : 0  Brøndby IFBrøndby IF
18:00Aarhus GFAarhus GF 0 : 0  Odense BKOdense BK
 Premier Liha 
16:00FK MariupolFK Mariupol 3 : 0  FK Karpaty LvivKarpaty Lviv
18:30FK Olimpik DonetskOlimpik Don 1 : 0  FK Chernomorets OdesaChernomorets
 Jupiler Pro League 
14:30Royal Antwerp FCAntwerp FC 3 : 5  KRC GenkKRC Genk
18:00Sporting du Pays de CharleroiRSC Charleroi 2 : 0  RSC AnderlechtAnderlecht
20:00Koninklijke Sint-Truidense VVSint-Truiden 1 : 0  Royal Standard de LiègeStandard Liège
 DFB-Pokal 
15:30TSV 1860 MünchenTSV 1860 1 : 2  FC Ingolstadt 04Ingolstadt
15:30Bonner SCBonner SC 2 : 6  Hannover 96Hannover
15:301. FC Schweinfurt 05Schweinfurt 05 2 : 1  SV Sandhausen 1916SV Sandhausen
15:301.FC SaarbrückenSaarbrücken 1 : 2  1.FC Union BerlinUnion Berlin
15:30VfL OsnabrückOsnabrück 3 : 1  Hamburger SVHSV
15:30Sportfreunde DorfmerkingenDorfmerkingen 0 : 5  RB LeipzigRB Leipzig
15:30SV MorlauternSV Morlautern 0 : 5  SpVgg Greuther Fürth 1903Greuther Fürth
15:30FC NöttingenNöttingen 2 : 5  VfL Bochum 1848VfL Bochum
15:30FC Eintracht Norderstedt 03E. Norderstedt 0 : 1  VfL WolfsburgWolfsburg
18:30FC Energie CottbusCottbus 2 : 2  VfB StuttgartStuttgart
18:301. FC MagdeburgMagdeburg 2 : 0  FC AugsburgAugsburg
18:30SV Wehen WiesbadenSV Wehen 2 : 0  FC Erzgebirge AueErzgebirge Aue
 Ekstraklasa 
15:30Górnik ZabrzeGórnik Zabrze 1 : 1  MZKS Arka GdyniaArka Gdynia
18:00Korona KielceKielce 2 : 3  Jagiellonia BiałystokJagiellonia
 Synot Liga 
16:00FK TepliceFK Teplice 1 : 1  FK JablonecJablonec
17:00MFK OKD KarvináMFK Karviná 1 : 1  FK Mladá BoleslavMladá Boleslav
17:00FK Dukla PrahaDukla Praha 1 : 0  FC Fastav ZlínFastav Zlín
18:00FC Slovan LiberecSlovan Liberec 1 : 1  AC Sparta PrahaSparta Praha
 Liga I 
16:30CS Universitatea CraiovaUniv Craiova 1 : 0  FC SA BotoşaniBotoşani
19:00CSM Politehnica IașiCSM Poli Iași 2 : 1  FC Dinamo 1948 BucureştiDin. Bucureşti
 League One 
16:00Wigan Athletic FCWigan Athletic 4 : 1  Bury FCBury
 K League Classic 
12:00Gwangju FCGwangju 0 : 1  Daegu FCDaegu
12:00Ulsan Hyundai FCUlsan Hyundai 1 : 1  Pohang Steelers FCPohang
12:00Gangwon FCGangwon 0 : 2  Jeju United FCJeju United
 Coppa Italia 
18:00Genoa CFCGenoa 2 : 1  AC CesenaCesena
20:30Hellas Verona FCVerona 3 : 1  US Avellino 1912Avellino
 Premier Liga 
16:30NK Čelik ZenicaČelik Zenica 3 : 0  FK Radnik BijeljinaBijeljina
17:30FK Mladost Doboj-KakanjDoboj 1 : 1  FK SarajevoSarajevo
17:30GOŠK Gabela 2 : 1  NK Široki BrijegŠiroki Brijeg
 A PFG 
17:45PFK Beroe Stara ZagoraBeroe 1 : 1  FK Botev PlovdivBotev Plovdiv
20:00PFK Levski SofiaLevski Sofia 2 : 0  FK Dunav 2010 Ruse
 Erovnuli Liga 
16:00FC Chikhura SachkhereChikhura 2 : 1  FC Dinamo BatumiDinamo Batumi
18:00FC Shukura KobuletiShukura 3 : 2  FC Kolkheti PotiKolkheti Poti
 Queensland NPL 
06:00Sunshine Coast FCSunshine Coast 0 : 2  Far North Queensland FCFar North QLD
 NPL Capital Football 
07:00Canberra FCCanberra FC 1 : 1  FFA Centre of ExcellenceFFA Centre
07:00Canberra Olympic SCCanb Olympic 4 : 0  Tuggeranong United SCTuggeranong
 NPL New South Wales 
07:00Parramatta Eagles FCParramatta 0 : 2  Bonnyrigg White Eagles FCBonnyrigg
07:00Hakoah Sydney City East FCHakoah Sydney 0 : 1  Manly United FCManly United
07:00Wollongong Wolves FCWollongong 6 : 1  Sydney FC U21Sydney FC U21
07:00Sutherland Shire Soccer SharksSutherland 1 : 2  Sydney Olympic FCSydney Olympic
07:00Sydney United 58 FCSydney Utd 58 2 : 2  Blacktown City FCBlacktown City
07:00APIA Leichhardt Tigers FCAPIA Leichh. 1 : 1  Rockdale City Suns SCRockdale CS
 Toto Cup Al 
18:00Maccabi Netanya FCMac Netanya 3 : 1  Bnei Yehuda Tel Aviv FCBnei Yehuda TA
18:45Hapoel Ironi Kiryat Shmona FCHapoel Ironi 0 : 1  Hapoel Haifa FCHapoel Haifa
20:00Maccabi Haifa FCMaccabi Haifa 2 : 2  Hapoel Ironi Acre FCHapoel Acre
 Prva Liga 
19:00HNK Cibalia Vinkovci 3 : 0  NK Rudeš ZagrebNK Rudeš
 Campeonato JPS 
03:00AD Municipal LiberiaLiberia 4 : 1  Guadalupe FCGuadalupe FC
19:00LD AlajuelenseAlajuelense 0 : 1  CS HeredianoHerediano
19:00CS CartaginésCartaginés 0 : 0  Santos de Guápiles FCSantos
19:00AD Municipal Pérez ZeledónPérez Zeledón 3 : 1  AD CarmelitaCarmelita
21:30Limón FCLimón 3 : 1  Deportivo SaprissaSaprissa
23:00CF Universidad de Costa RicaUniversidad CR 1 : 2  AD Municipal Grecia
 Division 1B 
16:00Koninklijke Lierse SKLierse SK 2 : 2  FC Olympia Beerschot WilrijkBeerschot
 Copa Pilsener Serie A 
18:30LDU de QuitoLDU de Quito 3 : 1  CSyD Independiente del ValleIndependiente
19:00CD Clan JuvenilClan Juvenil 0 : 2  Barcelona SCBarcelona SC
21:30CD CuencaCD Cuenca 1 : 1  Delfin SCDelfin SC
 Nigeria Premier League 
17:00Katsina United FCKatsina United 2 : 0  Wikki Tourists FCWikki Tourists
17:00Enyimba International FCEnyimba Intl 3 : 0  Abubakar Bukola Saraki FCABS FC
17:00Plateau United FCPlateau United 1 : 0  Mountain Top FCMountain Top
17:00Gombe United FCGombe United 1 : 0  Kano Pillars FCKano Pillars
17:00Abia Warriors FCAbia Warriors 2 : 0  Shooting Stars SCShooting Stars
17:00Nasarawa United FCNasarawa Utd 1 : 0  Lobi Stars FCLobi Stars
17:00Akwa United FCAkwa United 3 : 0  Niger Tornadoes FCNgr Tornadoes
17:00Rangers International FCEnugu Rangers 1 : 0  Sunshine Stars FCSunshine Stars
 1. divisjon 
15:00Elverum FotballElverum 0 : 4  FK Bodø/GlimtBodø/Glimt
18:00Arendal Fotball 0 : 3  Strømmen IF
18:00Fredrikstad FKFredrikstad 0 : 0  Levanger FK
18:00IK StartIK Start 2 : 0  Florø Fotball
18:00Kongsvinger IL ToppfotballKongsvinger 6 : 1  FK JervJerv
18:00Mjøndalen IFMjøndalen 2 : 0  Tromsdalen UIL FotballTromsdalen UIL
18:00Ranheim Fotball 3 : 4  Ullensaker/Kisa IL FotballUllensaker K
18:00Sandnes Ulf 3 : 3  Åsane Fotball
 Fortuna liga 
18:30ŠK Slovan BratislavaSl. Bratislava 1 : 1  FC DAC 1904 Dunajská StredaDAC 1904
 Liga Postobón 
01:00CDP Junior FCJunior 2 : 0  CD Envigado FCEnvigado
02:45CD La Equidad SegurosLa Equidad 0 : 1  Millonarios FCMillonarios
18:15Rionegro ÁguilasRionegro 2 : 2  CD Once CaldasOnce Caldas
20:30Independiente Santa FeSanta Fe 0 : 1  Tigres FCTigres
22:30Jaguares de Córdoba FCJaguares 0 : 1  CDC Atlético NacionalCDC Atlético
 Superettan 
15:00Varbergs BoIS FCVarbergs BoIS 1 : 1  IF BrommapojkarnaBrommapojkarna
17:00IFK VärnamoIFK Värnamo 1 : 1  Dalkurd FFDalkurd
 FAI Cup 
13:00Bluebell United FC 3 : 0  Sheriff YC
15:00Portmarnock AFC 0 : 2  Saint Patrick's Athletic FCSt. Patrick's
15:00Evergreen FCEvergreen 0 : 4  Drogheda United FC
15:00Killester United FC 3 : 3  Galway United FCGalway
19:30Dundalk FCDundalk 4 : 0  Derry City FCDerry City
20:00Bray Wanderers AFCBray Wanderers 0 : 1  Cork City FCCork City FC
 NordicBet Liga 
13:45Esbjerg fBEsbjerg fB 1 : 2  Vejle BKVejle BK
13:45FC RoskildeFC Roskilde 3 : 1  Skive IKSkive IK
13:45Brabrand IF 1 : 0  BK Fremad Amager
13:45Nykøbing FC 4 : 2  Viborg FFViborg FF
13:45HB KøgeHB Køge 0 : 0  Vendsyssel FFVendsyssel FF
13:45Thisted FC 1 : 3  FC FredericiaFC Fredericia
 Super Liga 
17:00FK Crvena ZvezdaCrvena Zvedza 3 : 1  FK Bačka, Bačka Palanka
17:30FK Zemun 2 : 0  FK ČukaričkiFK Čukarički
19:00FK Vojvodina Novi SadVojvodina NS 0 : 1  FK Partizan BeogradPartizan
20:00FK Napredak KruševacKruševac 3 : 1  FK Borac ČačakČačak
20:00FK Radnički Niš 2 : 0  FK Rad Beograd
 Prva Liga 
18:00NK KrškoNK Krško 2 : 2  NK Ankaran Hrvatini Mas TechNK Ankaran
 Coupe de Belgique 
16:00SC Eendracht AalstEendr. Aalst 2 : 0  Torhout 1992 KMTorhout KM
16:00KVC Sint-Eloois-Winkel SportWinkel Sport 1 : 1  FC SeraingFC Seraing
16:00KSK HeistKSK Heist 4 : 2  KVV ZelzateKVV Zelzate
16:00FC Verbroedering Dender EHFCV Dender 4 : 0  Koninklijke MR BiesenKMR Biesen
16:00RUS GivryRUS Givry 1 : 6  Koninklijk Berchem Sport 2004Berchem Sport
16:00KFC Vigor Wuitens HammeVW Hamme 2 : 1  KSK Voorwaarts ZwevezeleKSKV Zwevezele
16:00KVC Jong LedeJong Lede 1 : 3  KSV OudenaardeKSV Oudenaarde
16:00Koninklijke Sporting HasseltSp. Hasselt 3 : 1  Francs BorainsFrancs Borains
16:00Royal Stade Waremmien FCWaremme 2 : 2  Royal Wallonia Walhain CGRW Walhain
16:00Koninklijke OLSA BrakelOLSA Brakel 1 : 2  SC City Pirates AntwerpenCity Pirates
16:00KVC Wingene 2 : 0  KSK RonseKSK Ronse
16:00Albert Quévy-MonsQuévy-Mons 2 : 1  ES de la MolignéeES Molignée
16:00RRC MormontRRC Mormont 2 : 1  KVK TienenKVK Tienen
16:00FC Esperanza PeltEsperanza Pelt 6 : 2  Pont-a-Celles-BuzetPAC Buzet
16:00Royal Sprimont Comblain SportSprimont 2 : 3  KFC Sparta PetegemSparta Petegem
16:00K. Olympia SC WijgmaalKOSC Wijgmaal 4 : 2  Royal Cappellen FCCappellen FC
16:00KFC WeywertzKFC Weywertz 1 : 3  KSC GrimbergenKSC Grimbergen
16:00CS OnhayeCS Onhaye 3 : 1  KAC BetekomKAC Betekom
16:00Entente DurbuyEntente Durbuy 2 : 1  RRC HamoirRRC Hamoir
16:00RC HarelbekeRC Harelbeke 0 : 0  OC CharleroiOC Charleroi
16:00FC United RichelleUtd Richelle 2 : 2  KRC BambruggeKRC Bambrugge
16:00Péruwelz FCPéruwelz FC 0 : 0  Eendracht TermienE. Termien
16:00Entente Acren LessinesAcren Lessines 2 : 1  KVK WesthoekKVK Westhoek
16:00KFC DuffelKFC Duffel 3 : 2  RJS TaminoiseRJS Taminoise
16:00KVC SV OostkampSV Oostkamp 1 : 2  FC LebbekeFC Lebbeke
16:00Royal Aywaille FCAywaille 1 : 1  RFC HuyRFC Huy
16:00Bilzerse Waltwilder VVBilzerse Wal. 2 : 0  RFC Rapid SymphorinoisSymphorinois
16:00KVC HoutvenneKVC Houtvenne 1 : 2  SC Toekomst MenenSCT Menen
16:00KFC EppegemKFC Eppegem 0 : 1  KSV TemseKSV Temse
16:00Hoogstraten VVHoogstraten VV 1 : 0  Koninklijke Daring Huvo Jeuk
16:00KFC DiestKFC Diest 0 : 0  SK Pepingen-HallePepingen-Halle
16:00RFC LiègeRFC Liège 2 : 1  KFC Zwarte LeeuwZwarte Leeuw
16:30KFC Sint-LenaartsSint-Lenaarts 1 : 0  VC HerentalsVC Herentals
19:00Royal White Star BruxellesRWS Bruxelles 0 : 8  Sporting BruxellesSp. Bruxelles
 Liga2 Cabovisão 
12:15FC AroucaArouca 2 : 2  FC Porto BFC Porto B
17:00Gil Vicente FCGil Vicente FC 1 : 2  CD Cova da PiedadePiedade
17:00Leixões SCLeixões SC 2 : 1  Varzim SCVarzim SC
17:00CD Santa ClaraCD Santa Clara 2 : 1  SC CovilhãSC Covilhã
17:00CF União da MadeiraUnião Madeira 2 : 0  Real SCReal SC
18:00Sport Lisboa e Benfica BSL Benfica B 2 : 2  CD NacionalCD Nacional
18:00Vitória SC BVitória SC B 0 : 0  UD OliveirenseUD Oliveirense
18:00FC Penafiel 1 : 1  FC FamalicãoFamalicão
 Schweizer Pokal 
13:00FC Gränichen 0 : 0  FC SionSion
14:30FC Wettswil-Bonstetten 0 : 2  FC Basel 1893Basel
14:30FC Kreuzlingen 0 : 0  FC Rapperswil-Jona
14:30FC Chippis 0 : 0  FC ZürichFC Zürich
14:30FC Münsingen 5 : 1  SC Düdingen
15:00CS Romontois 0 : 10  Grasshopper Club ZürichGrasshoppers
15:00FC Bulle 1 : 2  SC YF Juventus Zürich
15:00FC Wyler 0 : 0  FC LocarnoFC Locarno
15:00FC Rüti 0 : 0  FC SchaffhausenSchaffhausen
15:00FC Béroche-Gorgier 0 : 0  FC Kosova ZH
15:30FC Echallens Région 2 : 1  FC AarauFC Aarau
16:00FC Baden 3 : 8  FC St. GallenSt. Gallen
16:30FC Gambarogno-ContoneFC Gambarogno 0 : 0  FC WinterthurFC Winterthur
 Divizia Naţională 
17:00FC Spicul ChișcăreniChișcăreni 0 : 1  FC Dacia ChişinăuDacia Chişinău
18:00FC Zimbru ChişinăuZimbru 1 : 0  FC Zaria BălțiZaria Bălți
 Prva Fudbalska Liga 
17:00FK Shkupi SkopjeShkupi Skopje 1 : 1  FK Akademija PandevAkad Pandev
17:00FK Pobeda PrilepPobeda Prilep 1 : 2  FK Pelister BitolaPelister Bit
17:00Sileks FKSileks FK 1 : 0  FK Skopje
 Northern Premier League - PD 
16:00Stourbridge FCStourbridge 1 : 1  Matlock Town FCMatlock Town
 A-Junioren-Bundesliga 
11:00Chemnitzer FC U19Chemnitz U19 0 : 5  VfL Osnabrück U19Osnabrück U19
11:00DSC Arminia Bielefeld U19Arm Bielefeld 0 : 0  SC Paderborn 07 U19Paderborn U19
11:00DJK Arminia Klosterhardt U19Klosterhardt 0 : 3  MSV Duisburg U19
11:00SC Rot-Weiß Oberhausen U19RW Oberhausen 0 : 4  TSV Fortuna 95 Düsseldorf U19Düsseldorf U19
11:00BV Borussia 09 Dortmund U19 1 : 2  VfL Bochum 1848 U19Bochum U19
11:00FC Schalke 04 U19 2 : 0  Bayer 04 Leverkusen U19
13:00Karlsruher SC U19KSC U19 1 : 3  1. FSV Mainz 05 U19
13:00Hamburger SV U19 3 : 1  Niendorfer TSV U19Niendorfer TSV
13:00SC Fortuna Köln U19Fortuna Köln 1 : 5  SC Preußen 06 Münster U19Münster
14:00SV Werder Bremen U19 2 : 1  Holstein Kiel U19Kiel U19
 B-Junioren-Bundesliga 
11:00VfL Bochum 1848 U17 1 : 2  FC Schalke 04 U17
11:00TSV Fortuna Düsseldorf U17Fortuna D'dorf 1 : 1  FC Viktoria Köln 1904 U17Viktoria Köln
11:00Borussia Mönchengladbach U17 6 : 0  Hombrucher SV U17Hombrucher SV
11:00MSV Duisburg U17Duisburg U17 0 : 0  SC Preußen Münster U17Münster
11:00SG Unterrath U17Unterrath U17 0 : 3  BV Borussia Dortmund U17
13:00Eimsbütteler TV U17Eimsbüttel U17 1 : 3  SV Werder Bremen U17
13:00Hannover 96 U17 1 : 2  FC St. Pauli 1910 U17St. Pauli U17
 1. Liga 
14:30FC Luzern II 3 : 2  FC Black Stars Basel
15:00FC Portalban/Gletterens 3 : 2  FC Vevey Sports 05
16:00Grasshopper-Club Zürich II 5 : 1  FC Langenthal
 NASL 
01:30North Carolina FCNorth Carolina 2 : 2  Jacksonville Armada FC
01:30Puerto Rico FCPuerto Rico FC 0 : 0  San Francisco DeltasSF Deltas
01:30Miami FCMiami FC 3 : 1  Indy ElevenIndy Eleven
 BGL Ligue 
16:00FC Victoria Rosport 4 : 1  FC UNA StrassenUNA Strassen
16:00FC Rapid Mansfeldia Hamm Benfica 3 : 1  US Esch
16:00US Mondorf-les-Bains 0 : 2  F91 DudelangeF91 Dudelange
19:30AS La Jeunesse d'EschJeunesse Esch 3 : 1  FC Differdange 03Differdange 03
 Regionalliga 
14:00Altonaer FC 93 1 : 2  VfB Oldenburg
15:001. FC Germania Egestorf/LangrederGermania E/L PSTP FC St. Pauli 1910 IISt. Pauli II
15:00VfV Borussia 06 HildesheimHildesheim 0 : 2  Hamburger SV II
15:30Eintracht Braunschweig IIBraunschweig 2 1 : 1  Hannover 96 II
17:00VfB LübeckVfB Lübeck 2 : 0  BSV Schwarz-Weiß RehdenSW Rehden
 FNL 
14:00FK Tom TomskTom Tomsk 1 : 3  FK Shinnik YaroslavlShinnik Yar
15:00FK Olimpiyets Nizhny NovgorodOlimpiyets NN 1 : 2  FK TyumenFK Tyumen
16:00FK TambovFK Tambov 2 : 1  FK Rotor-VolgogradRotor
16:00FK Avangard KurskAvangard Kursk 0 : 4  FK Yenisey KrasnoyarskYenisey
17:00FK Krylia Sovetov SamaraSamara 2 : 0  FK Dinamo St. PetersburgDinamo SPb
17:00FK Zenit-2 Sankt-PetersburgFK Zenit-2 2 : 0  FK Baltika KaliningradFK Baltika
17:00FK Fakel VoronezhFakel Voronezh 0 : 3  FK Spartak-2 MoskvaSp-2 Moskva
18:00FK KhimkiFK Khimki 0 : 1  FK Volgar AstrakhanVolg Astrakhan
19:00FK Kuban KrasnodarFK Kuban 4 : 1  FK OrenburgFK Orenburg
 Fotbalová národní liga 
15:00FK Banik SokolovBaník Sokolov 3 : 3  FC MAS Táborsko TáborMAS Táborsko
17:00FK VarnsdorfVarnsdorf 2 : 3  SK Dynamo České BudĕjoviceČeské Budĕjov.
 Toppserien 
13:00IL SandvikenIL Sandviken 1 : 1  Medkila ILMedkila IL
 Victoria Premier League 
07:00St. Albans Saints SCSt Albans 1 : 0  Port Melbourne SC
07:00Heidelberg United Warriors SCHeidelberg Utd 4 : 0  Kingston City FCKingston City
08:00South Melbourne FCSouth Melb 2 : 0  Bentleigh Greens SC
 PFL 
15:45FK Anzhi-2 MakhachkalaAnzhi-2 2 : 1  FK ArmavirFK Armavir
 Elite One 
14:30Racing FC de BafoussamRFC Bafoussam 1 : 0  Canon Sportif de YaoundéCanon Yaoundé
14:30Dragon Club de YaoundéDragon Club 0 : 3  Les Astres FC de Douala
16:30US DoualaUS Douala 1 : 3  Eding Sport FC de la LekiéEding Sport
16:30Lion Blessé de FotouniLion Blessé 0 : 3  New Stars FC de DoualaNew Stars FC
16:30Feutcheu FCFeutcheu FC 1 : 1  Stade Renard FC de MelongStade Renard
16:30Bamboutos FC de MboudaBamboutos FC 1 : 1  Unisport FC du Haut-N'kamUnisport
16:30AS Aigle Royal de la MenouaAigle Royal 3 : 1  Coton Sport FC de GarouaCoton Sport
16:30UMS de LoumUMS de Loum 0 : 1  Yong Sports AcademyYOSA
17:00Colombe Sportive du Dja et LoboColombe Sport. 1 : 0  APEJES FC de MfouAPEJES
 3. liga 
10:15FC Velké MeziříčíVelké Meziříčí 6 : 1  SK UničovUničov
17:00SK ZápyZápy 1 : 0  FK LitoměřickoLitoměřicko
17:00SK Benátky nad JizerouBenátky Jiz 0 : 0  SK Sokol BrozanyBrozany
 Vyshaya Liha 
13:45FK Dinamo MinskDinamo Minsk 1 : 0  FK Torpedo-BelAZ ZhodinoTorp Zhodino
17:00FK Slaviya-MozyrSlaviya-Mozyr 1 : 1  FK GomelFK Gomel
18:00FK Shakhtyor SoligorskSoligorsk 3 : 0  FK Minsk
 Premier League 
13:00FK Okzhetpes KokshetauOkzhetpes 0 : 1  FK Kairat AlmatyKairat Almaty
15:00FK AtyrauFK Atyrau 0 : 0  FK Irtysh PavlodarFK Irtysh
15:00FK TarazFK Taraz 0 : 1  FK Akzhayik OralAkzhayik Oral
 A Lyga 
14:00FK Stumbras KaunasStumbras 0 : 3  FK Atlantas KlaipėdaFK Atlantas
16:00FK Lietava Jonava 1 : 3  FK Utenis Utena
 Oberliga 
13:00BTS Neustadt 3 : 4  TSV Grolland
14:00Niendorfer TSV 1919 2 : 0  SC Condor
14:00VfL Pinneberg 0 : 1  TSV Sasel
14:00TSV Buchholz 08 3 : 4  Wedeler TSV
14:00NTSV Strand 08 3 : 1  PSV Union Neumünster
15:00KSV Baunatal 2 : 1  VfB GinsheimVfB Ginsheim
15:00SpVgg 03 Neu-Isenburg 3 : 0  FC Ederbergland
15:00OSC Bremerhaven 1 : 1  SG Aumund-Vegesack
15:00SSV Vorsfelde 4 : 2  SVG Göttingen 07
15:00VfL Oldenburg 0 : 1  MTV Gifhorn
15:00SC Vorwärts-Wacker 04 1 : 1  FC Süderelbe
15:00Wandsbeker TSV Concordia 1881 1 : 3  TuS Osdorf
15:00SpVg Schonnebeck 1 : 4  SC Düsseldorf-West
15:00VfB Speldorf 2 : 5  VfR Krefeld-Fischeln
15:00SV 19 Straelen 2 : 0  SSVg Velbert 02
15:001. FC Bocholt 1900 2 : 2  ETB Schwarz-Weiß Essen
15:00VfB Homberg 0 : 2  SF Baumberg
15:00VfB 03 Hilden 2 : 2  TV Jahn Hiesfeld
15:00SC Paderborn 07 IIPaderborn II 0 : 2  FC Gütersloh 2000FC Gütersloh
15:00FC Eintracht Rheine 3 : 1  1. FC Kaan-Marienborn 2007
15:00Hammer SpVg 0 : 0  Sportfreunde SiegenSiegen
15:00SV Lippstadt 08SV Lippstadt 4 : 1  Rot Weiss Ahlen
15:00TuS Ennepetal 1911 0 : 2  TSV Marl-Hüls
15:00TuS Haltern 1882 2 : 1  DSC Arminia Bielefeld IIArminia II
15:00TSV Wankendorf 1 : 2  Holstein Kiel IIHolstein Kiel
16:00SV Oberachern 0 : 4  Neckarsulmer SU
17:00Heeslinger SC 2 : 1  TB Uphusen
17:00FSV Vohwinkel 4 : 1  Cronenberger SC
 PostNord-ligaen 
13:00Skeid FotballSkeid Fotball 0 : 1  Asker FotballAsker Fotball
15:30HamarkamerateneHamKam 3 : 0  Finnsnes IL FotballFinnsnes IL
16:00Raufoss IL FotballRaufoss IL 6 : 2  Brumunddal FotballBrumunddal
16:00Notodden FKNotodden FK 2 : 1  SK Vard HaugesundSK Vard
18:00IL HøddIL Hødd 2 : 3  Bryne FKBryne FK
 K League Challenge 
12:00Suwon FCSuwon FC 0 : 4  Ansan Greeners FCAnsan Greeners
12:00Daejeon Citizen FCDaejeon Cit 0 : 0  Busan I'ParkBusan I'Park
 Regionalliga 
18:00Wolfsberger AC IIWAC II 2 : 2  ATSV Stadl-PauraStadl-Paura
 Série B 
00:00Figueirense FCFigueirense 1 : 1  Goiás ECGoiás
00:00Oeste FCOeste FC 1 : 3  Paysandu SCPaysandu SC
 Virslīga 
15:00FK JelgavaJelgava 1 : 2  FK Spartaks JūrmalaSpartaks Jūr
17:00SK Babīte/DinamoSK Babīte CANC FK VentspilsVentspils
18:00Rīga FCRīga FC 4 : 0  FS Metta/LU Rīga
 B PFG 
17:00PFK Nesebar 3 : 1  PFK Ludogorets 1945 Razgrad 2
 CHAN Qualification 
17:00BeninBenin 1 : 0  NigeriaNigeria
18:00NigerNiger 0 : 0  Côte d'IvoireCôte d'Ivoire
19:00EgyptEgypt 1 : 1  MoroccoMorocco
 Premier League 
15:30Shirak FCShirak 1 : 0  FC Banants YerevanBanants
 NPL Northern NSW 
06:30Weston Bears FC 0 : 3  Valentine Phoenix FC
06:30Maitland SCMaitland FC 1 : 2  Adamstown RosebudsAdamstown RFC
06:30Edgeworth Eagles SCEdgeworth 2 : 2  Lake Macquarie City FCLake Macquarie
 T-League 
06:00South Hobart FCSouth Hobart 2 : 2  Hobart Tilford Zebras FCHobart Zebras
08:30Northern Rangers SCNorthern Rang 5 : 2  Kingborough Lions United SCKingborough L
 Capital 1 League 
10:00The University of Queensland FC 0 : 1  Acacia Ridge FC
 Landesliga 
10:30Dornbirner SVDornbirner SV 4 : 1  SC Austria Lustenau AmateureLustenau Am.
16:00FC HöchstHöchst 2 : 1  SC Admira DornbirnAdmira Dornb.
17:00FC AndelsbuchFC Andelsbuch 2 : 0  FC Blau-Weiß FeldkirchBW Feldkirch
 Landesliga 
17:00FC LendorfFC Lendorf 1 : 0  FC ASKÖ GmündASKÖ Gmünd
17:30ASKÖ KöttmannsdorfKöttmannsdorf 2 : 2  SV Spittal/DrauSpittal/Drau
 Landesliga 
11:00WSG Wattens IIWattens II 2 : 1  SVG ReichenauReichenau
 II. Liga 
10:30SV Deutsch KaltenbrunnD. Kaltenbrunn 0 : 8  UFC JennersdorfJennersdorf
17:30SV OlbendorfOlbendorf 1 : 2  ASK GoberlingGoberling
17:30SC ApetlonApetlon 2 : 4  ASV Deutsch JahrndorfDt. Jahrndorf
 1. Klasse 
17:00SC GrafenschachenGrafenschachen 5 : 4  SC BuchschachenBuchschachen
17:00SC Freistadt RustRust 3 : 1  ASV ZurndorfZurndorf
17:00SC FrankenauFrankenau 2 : 4  SC Kroatisch GeresdorfKr. Geresdorf
17:00UFC SieggrabenSieggraben 0 : 3  SV SteinbergSteinberg
17:30SC WiesfleckWiesfleck 3 : 3  ASV Gemeinde TobajTobaj
 Premyer Liqası 
17:00Zirə PFKZirə 2 : 1  Səbail FKSəbail FK
19:00Sumqayıt FKSumqayıt 2 : 1  Kəpəz PFKKəpəz
 Bangladesh Premier League 
14:00Rahmatganj MFS 1 : 1  Lt. Sheikh Jamal DCSheikh Jamal
 LFPB 
21:00Club UniversitarioUniversitario 2 : 1  Bamin Real PotosíReal Potosí
22:00Club BolívarClub Bolívar 1 : 1  Club Jorge WilstermannJorge Wilsterm
23:15Club Nacional PotosiNac Potosi 1 : 2  Club The StrongestThe Strongest
 Série C 
01:00Salgueiro ACSalgueiro AC 2 : 0  AS ArapiraquenseASA
20:00Joinville ECJoinville 2 : 0  Tombense FCTombense
21:00Botafogo FC (PB)Botafogo (PB) 3 : 2  Moto ClubeMoto Clube
21:00Botafogo FC (SP) 0 : 2  EC São Bento
23:00Fortaleza ECFortaleza EC 1 : 1  Cuiabá EC
 Série D 
21:00América FC (RN)América (RN) 1 : 1  SD Juazeirense
 Campeonato Carioca 2 
20:00Barcelona ECBarcelona EC 0 : 2  Friburguense AC
 Copa Paulista 
00:00AE Velo Clube RioclarenseAE Velo Clube 0 : 0  EC Noroeste de Bauru
15:00Grêmio Osasco AudaxGrêmio Audax 0 : 0  AA Internacional de LimeiraInternacional
15:00CA Juventus 1 : 0  EC Taubaté
15:00AA PortuguesaPortuguesa SP 1 : 1  Portuguesa ADPortuguesa AD
 Copa Rio 
20:00Boavista SC 1 : 0  AA PortuguesaAA Portuguesa
 Brunei Super League 
10:00Indera SCIndera SC : MS PDBMS PDB
14:15Kasuka FCKasuka FC : Lun Bawang FCLun Bawang FC
 Canadian Soccer League 
02:00Scarborough SCScarborough 4 : 1  SC Waterloo
23:00Milton SCMilton PSTP Brantford Galaxy SCBrantford
 Primera División B 
00:00CD Puerto Montt 2 : 4  Deportes Iberia
01:00CD La Serena 0 : 1  CD Unión La CaleraLa Calera
02:30CD Union San Felipe 1 : 1  CD Magallanes
20:30CDD Valdivia 0 : 0  CD CobreloaCobreloa
20:30CD Santiago Morning 1 : 1  AC BarnecheaBarnechea
20:30CD ÑublenseÑublense 1 : 0  CSD Rangers
21:00CD Copiapó 2 : 1  CD CobresalCobresal
22:00CDC San Marcos de AricaSan Marcos 2 : 1  CD Coquimbo Unido
 Segunda Division 
00:00CD Malleco Unido 1 : 2  Colchagua CD
00:30CD Santa Cruz 1 : 0  CD Municipal La Pintana
01:00CD VallenarVallenar 1 : 0  CD Melipilla
20:30CD Provincial Osorno 2 : 1  Deportes RecoletaRecoleta
 China League One 
13:30Dalian Transcendence FCDalian Transc. 1 : 1  Xinjiang Tianshan Leopard FC
13:35Hangzhou Greentown FCHangzhou 1 : 0  Baoding Rongda FC
 Torneo Postobón 
18:30Universitario Popayán CD 0 : 0  Atlético FCAtlético FC
22:30AD Union Magdalena 1 : 1  CA Barranquilla
23:00Orsomarso SCOrsomarso 0 : 0  Nuevo Cúcuta DeportivoNuevo Cúcuta
 Sekshon Pagá 
23:30RKSV ScherpenheuvelScherpenheuvel 1 : 1  UNDEBA
 2. Division 
13:00BK Avarta 2 : 1  Dalum IF
 Denmark Series 
13:00VatansporVatanspor 5 : 1  Randers SK Freja
13:30Aarhus Fremad 2 1 : 1  Oure-SkolerneOure-Skolerne
 Liga Mayor 
22:00Cibao FC 0 : 0  Atlántico FC
 Copa Pilsener Serie B 
19:00CD OlmedoCD Olmedo 0 : 1  SD AucasSD Aucas
19:00CD Colón FCCD Colón FC 0 : 1  CD AméricaAmérica Quito
23:00Gualaceo SCGualaceo 1 : 0  CD Santa Rita
 Primera División 
02:30CD SonsonateCD Sonsonate 0 : 0  CD ChalatenangoChalatenango
03:00AD Isidro Metapán 1 : 1  CD Dragón
23:00CD Águila San Miguel 1 : 1  CD Luís Ángel Firpo
23:00CD Municipal Limeño 2 : 0  CD Pasaquina FCPasaquina FC
23:00CD AudazCD Audaz 1 : 0  CD FASCD FAS
23:15Alianza FCAlianza 1 : 1  Santa Tecla FC
 Esiliiga B 
18:00JK Tallinna Kalev II 0 : 0  JK Vändra Vaprus
18:00Nõmme-2 JK Kalju 2 : 1  JK Sillamäe Kalev II
18:00JK Tammeka Tartu II 1 : 1  Raasiku FC Joker
18:00Viimsi FC IgiliikurViimsi JK 2 : 2  Keila JK
 1. deild 
16:00Víkingur Gøta-2 4 : 2  FC Suðuroy
16:00HB-2 1 : 1  NSÍ Runavík-2
16:00B36-2 32 : 0  ÍF Fuglafjørður-2
19:00B68 Toftir 2 : 0  AB Argir
21:00KÍ-2 3 : 4  Giza/Hoyvík
 National Football League  
05:00Lautoka FALautoka FA 2 : 1  Suva FASuva FA
05:00Ba FCBa FC 3 : 0  Dreketi FADreketi FA
05:00Nadi FANadi FA 2 : 3  Rewa FCRewa FC
 Kakkonen 
16:00Kultsu FC 2 : 4  PK Keski-UusimaaPKKU
17:30Kajaanin HakaKajaanin Haka 0 : 0  Närpes Kraft FFNärpes Kraft
17:30Mikkelin Kissat 2 : 3  PEPO LappeenrantaPEPO
17:30Klubi-04 Helsinki 5 : 1  FC Lahti Akatemia
 Liga Nacional 
04:00CD PetapaCD Petapa 1 : 0  CD GuastatoyaCD Guastatoya
19:00CSD Sanarate FCDep Sanarate 2 : 0  CSD SuchitepéquezSuchitepéquez
19:30Antigua GFCAntigua GFC 2 : 0  CSD Xelajú MCCSD Xelajú
20:00CD MarquenseCD Marquense 1 : 0  Siquinalá FCSiquinalá FC
22:00CSD Cobán ImperialCobán Imperial 1 : 0  AD MalacatecoAD Malacateco
 Liga Nacional 
00:00UPNFMUPNFM 2 : 1  Real CD EspañaReal España
22:00Juticalpa FCJuticalpa 2 : 2  CD Motagua
22:30CD Real Sociedad de TocoaReal Sociedad 0 : 1  CD Honduras ProgresoCD Honduras
 NB II 
17:00BFC SiófokBFC Siófok 0 : 2  ETO FC GyőrETO Győr
17:30BSC 1924 Labdarúgó 2 : 2  Dorogi FC
17:30Budafoki MTE-ÚjbudaBudafoki MTE 1 : 1